OpenOnDemand

TRUBA Wiki Sayfası sitesinden

(OpenOndemand sayfasından yönlendirildi)
Git ve: kullan, ara

OpenOnDemand web tabanlı bir kullanıcı arayüzü servisidir. Bu arayüz, terminal tabanlı klasik kullanıcı arayüzü sunucunun sağladığı tüm imkanlara ek olarak kullanıcılara pek çok ek özellik sunmaktadır. OpenOnDemand ile ilgili ayrıntılı bigiye buradan adresinden ulaşabilirsiniz.

Not: OpenOnDemand kullanıcılar için pek çok operasyonu kolaylaştırmasına ve pek çok yeni özellik sağllamasına rağmen doğru ve verimli bir şekilde kullanabilmek için tüm kullanıcıların temel linux kullanım bilgisine sahip olması şarttır. Ayrıca OpenOndemand'i kullanabilmek için kullanıcıların daha önce TRUBA kullanım deneyimlerinin olması ve burada bahsedilen kavramları biliyor olmaları gerekmektedir.


Konu başlıkları

Genel bilgi

Bu web servisini kullanarak, kullanıcılar

 • kullanıcı arayüzü sunucusunda ssh ekranı açabilir
 • web tabanlı file-browser ile bilgisayarından sunucuya yada sunucudan bilgisayara dosya ve dizin transferi yapabilir
 • dosyaları düzenleyebilir
 • interactive kuyruğunda etkileşimli ve görsel isler çalıştırabilir
 • interactive kuyruğunda web tabanlı vnc ile masaüstü bağlantısı kurabilir ve herhangi bir uygulama çalıştırabilir
 • tüm kuyruklara is is gönderebilir ve islerin durumunu takip edebilir (isler varsayılan olarak ~/ondemand/data/sys/myjobs/projects/default/ dizininden gönderilmektedir. Değiştirilemez)
 • portaldan daha once gönderilmiş isleri kuyruğa tekrar (yeni is olarak) gönderebilir
 • varolan bir dizinden yeni bir is oluşturabilir (ilgili dizin tum icerigi ile otomatik olarak varsayılan is dizinine kopyalanır).


Uygulama henüz test aşamasındadır. Bu nedenle pek çok eksikliği ve yanlışı bulunabilir. Bu tür durumları grid-teknik@ulakbim.gov.tr adresine bildirebilirsiniz. Bu servisin iyileştirilmesi için gereken değişiklikleri yapmaya çalışacağız..

Interactive Apps kısmına süreç içerisinde ornek interaktif uygulamalar eklenecektir.

Disk ve hesaplama zamanı kota bilgileri

OpenOnDemand servisine login olunduğunda, disk kotanısının %80'ini kullanmış veya hesaplama zamanı kotasından 10.000 çekirdek-saatten az kalmış kullanıcılar otomatik olarak bilgilendirilmektedir.

Erişim

TRUBA'da hizmet veren OpenOnDemand servisine https://172.16.0.200 adresinden ulaşılabilmektedir. Bu servise şimdilik sadece OpenVPN üzerinden sisteme bağlı kullanıcılar erişebilmektedir. Doğrudan ULAKNET altyapısından internete bağlı kullanıcılar için doğrudan bir erişim adresi bununmamaktadır. Bu kullanıcılar da OpenVPN bağlantılarını gerçekleştirerek OpenOnDemand servisine erişebilirler..


Levrek1'e bağlantı için kullanılan kullanıcı adı ve parolanın girilmesi gerekmektedir.

TRUBA OpenOnDemand kullanıcı adı ve parola

Menüler

Kullanıcılar 4 ana menüden tüm operasyonalarını gerçekleştirebilirler.


TRUBA OpenOnDemand Menüsü

Şu an ihtiyaç olmamakla birlikte, bu menülerin sayısı ileride arttırılabilir yada çeşitlendirilebilir.


File menüsü

TRUBA OpenOnDemand Menüsü


Bu menüden, hesabınızın erişim hakkı olduğu dosya sistemlerine ve ev dizininize web tabanlı dosya gezgini ile hızlıca erişebilirsiniz.


Dosya menüsü


Web tabanlı dosya gezginini kullanarak:

 • levrek1 suncuusunda terminal açabilir
 • kişisel bilgisayarınızdan TRUBA'ya, TRUBA'dan kişisel bilgisayarınıza dosya transveri
 • dosya ve dizin oluşturma, silme, taşıma, yeniden isimlendirme
 • dosya düzenleme işlerinizi yapabilirsiniz.


Alternatif olarak Seyyah adındaki özelleştirilmiş dosya gezginini de kullanmak mümkündür. bu gezgin NortonCommender tarzı bir çift alanlı bir görünüm sunarak sistemdeki dizinler arasında dosya kopyalamaya ve taşımaya izin vermektedir.


Jobs menüsü

Bu menü'den mevcut işlerinizin durumunu kontrol edebilir, yeni iş gönderebilirsiniz.


Jobs menüsü


Active_jobs sayfasından işlerinizin ayrıntılı durumunu görmeniz, işinizi iptal etmeniz, dosya gezgini yada terminal ekranı açmanız mümkündür.


Aktif işler


Job composer sayfasından yeni iş hazırlayabilir, daha önce hazırlamış olduğunuz işi yeniden kuyruğa gönderebilir, kuyrukta bekleyen yada çalışan işlerinizi sonlandırabilir ve durumları hakkında özet bilgi alabilirsiniz.

İş oluşturma ve gönderme:

Yeni iş hazırlama


Bu kısmda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ondemand üzerinden oluşturulacak tüm işlerin (ne şekilde oluşturulduğunun bir önemi yok, ister yeni oluşturulsun, ister mevcut templateler kullanılarak, ister önceki işlerin yeniden gönderilmesi sureti ile yada daha önce terminalden gönderdiğiniz bir işin dizininden otomatik olarak oluşturarak) otomatik olarak /truba/home/$USER/ondemand/data/sys/myjobs/projects/default/ dizininde yeni bir dizinde oluşturulacağıdır.. Daha önce önce gönderdiğiniz başarılı yada başarısız bir işi sıraya göndermek istediğinizde iligli dizinin tüm içeriği yeni bir dizine kopyalanarak iş bu dizin içinden gönderilecektir.. O nedenle diskte çok alan kaplayan input ve output dosyalarını iş ile aynı dizin içerisinde bulundurmak yerine, bu input ve output dosyalarını farklı bir dizin içinde bulundurmak, işinizin verileri bu dizinden okumasını ve bu dizine yazmasını sağlamak gereksiz disk kullanımını azaltacaktır.

Yeni iş hazırlama

Herhangi bir yöntemle iş oluştururken, pencernin sağ kısmında iş ile ilgili dosyaları görmek, onları düzenlemek mükündür..

Varsayılan şablon özellikleri TRUBA hazır şablon özellikleri

İş oluşturulduktan sonra "Job Options" kısmına tıklayarak işin özelliklerini tanımlamak mümkündür.. Eğer iş "TRUBA Job Template"'i kullanılarak oluşturulduysa, job option sayfasında job_sctipts alanından altyapıda daha önce kullanılmakta olan iş betiklerinden (truba/sw/scripts) birini seçmek de mümkündür. Bu seçimden sonra iş iş kaydedilir ve iş betiği dosyası edit edilerek ihtiyaç duyulan düzenlemler gerçekleştirilir. Jobs sayfasında ilgili iş seçilerek "submit" butonuna basılarak iş kuruğa gönderilebilir.


Seçenekler


Cluster menüsü

Terminal erişimi

Bu menüde "_TRUBA Shell Access" linkinden levrek1 sunucusuna terminal ekranı açmak mümkündür. Aslında portalın neredeyse tüm sayfalarından terminal ekranına ulaşmak mümkündür.


Interactive Apps menüsü

İnteraktif işler

Bu menüdeki öğeleri altyapıda görsel arayüz üzerinden ve etkişelimli olarak çalıştırmak mümkündür..

Bu kısımda çalıştırılacak tüm işler otomatik olarak "interactive" kuyruğuna gönderilecektir.

TRUBA_Desktop: Linux XFCE4 Masaüstü. Normal bir linux masaüstü ekranında yapılabilecek tüm işlemler yapılabileceği gibi, bu ekran altından terminali veya görsel uygulamaları kurmak, kullanmak mümkündür.

Önemli Not: Web tarayıcıları, internet sayfalarının (noVNC dahil) kullanıcıların bilgisayarlarındaki clipboard (copy-paste listesi) alanına erişme güvenlik nedeni ile izin vermezler.. Kullanıcı bu izini tarayıcının ayarları içerisinden değiştirebilir. Her taraycıda farklı olmakla birlikte, Google-Chrome tarayıcısında bu ayar, adres çubuğunun en sonundaki pano simgesine tıklayarak değiştirilebilir.

Clipboard ayarı


MATLAB: Uygun lisansı olan kullanıcı, TRUBA'da hali hazırda yüklü olan MATLAB uygulamasını görsel arayüzle ve etkileşimli olarak çalıştırabilir. Bu uygulamayı çalıştırabilmek için kullanıcın kendi kurumu tarafından doğrulancak floating lisansı veya levrek167 hostu için tanımlanmış lisansının bulunması gerekmektedir.


Mathematica: Uygun lisansı olan kullanıcı, TRUBA'da hali hazırda yüklü olan Mathematica uygulamasını görsel arayüzle ve etkileşimli olarak çalıştırabilir. Bu uygulamayı çalıştırabilmek için kullanıcın kendi kurumu tarafından doğrulancak floating lisansı veya levrek167 hostu için tanımlanmış lisansının bulunması gerekmektedir.


GNUPLOT: Ücretsiz ve açık lisanslı uygulamalara bir örnektir.

Bu alana zaman içerisinde yeni uygulamalar eklenecektir. Ayrıca her kullanıcı kendi görsel ve etkileşimli uygulamasınıda kendi sayfasına ekleyebilr. ayrıntılı bilgi için OpenOnDemand sayfasına bakınız.


Rstudio TRUBA'da halihazırda yüklü bulunan R-4.0.2 versiyonunu Rstüdio uygulaması üzerinden kullanmaya olanak verir.

Jupyter Notebook

Bu öğe jupyter notebook uygulamasını kullanmanızı sağlamaktadır. Diğer görsel ve etkileşimli uygulamalardan farklı olarak, bu öğeyi çalıştırıp öğeye bağlantı sağladğınızda, uygulamaya uzak sunucu üzerinde açılan görsel bir ekran yerine, kendi web tarayıcınızda açılacak bir tab'dan erişebilmektesiniz.

Jupyter'in Anaconda aracılığı ile TRUBA üzerinde kurulumu hakkında ayrıntılı bilgiye Jupyter sayfasından ulaşabilirsiniz. Anaconda jupyter'in yanında pek çok uygulamayı da kurmaktadır. Bazı durumlarda anaconda ile yapılan kurulumlar (.bashrc dosyayındaki path ve conda tanımları) bazı sorunlara neden olmakta ve interaktif desktop erişimini engellemektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, .bashrc dosyasındaki conda tanımları silinmeli ve jupyter anaconda kullanılmadan tek başına kurulmalıdır.

My Interactive Sessions

Bu menü altındaki sayfada, OpenOnDemand üzerinden başlatılmış aktif yada süresi geçmiş olan interaktif işlerinizi görebilir, aktif olanlara bağlantı sağlayabilirsiniz.

Kişisel araçlar