OpenVPN Baglantısı

TRUBA Wiki Sayfası sitesinden

Git ve: kullan, ara
Bilgisayarına sabit ve gerçek bir IP adresi tanımlama şansı olmayan kullanıcılar, OpenVPN kullanarak ile TRUBA ağına dahil olabilirler ve kullanıcı arayüzü suncusuna ulaşabilirler. OpenVPN bağlantısı, sadece kullanıcı adı ve parola kullanarak gerçekleştirilebileceği gibi, bunu desteklemeyen versiyonlarda, TRUBA 'dan temin edilecek geçerli bir sertifika ile de gerçekleştirilebilir.


Kullanıcı adı ve parola ile OpenVPN Erişimi

OpenVPN bağlantısını, herhangi bir sertifikaya ihtiyaç olmadan, TRUBA kullanıcılarının sistem üzerindeki kullanıcı adları ve parolalarını kullanarak gerçekleştirmeleri mümkündür. Kullanıcı adı ve parola kullanarak farklı işletim sistemleri üzerinden bağlantı gerçekleştirmek için openvpn 'in ilgili sürümü indirilerek, ilgili yapılandırma dosyası OpenVPN kurulum dizinindeki config dizinine kopyalanmalıdır.
OpenVPN'nin eski sürümleri kullanıcı adı - parola doğrulamasını desteklemediği için, daha önce yüklenmiş olan OpenVPN programlarının da güncellenmesi gerekmektedir.
OpenVPN genel yapılandırma dosyası
OpenVPN android yapılandırma dosyası
OpenVPN Ios yapılandırma dosyası
Viscocity genel yapılandırma dosyası
NOT: Kaydedilen dosya adının ovpn ile bitmesi önemlidir. Bazı sistemlerde ve web tarayıcılarda dosya adının sonuna txt eklenebilmektedir.
VPN bağlantısını bu şekilde yaptıktan sonra, kullanıcı arayüzüne aşağıdaki adreslerden herhangi bir ssh istemcisi ile ulaşılabilir.
levrek1 için levrek1.yonetim yada 172.16.7.1
sardalya1 için sardalya1.yonetim yada 172.16.10.1
barbun1 için barbun1.yonetim yada 172.16.11.1
Windows 10'da OpenVPN Kurulumu
Bu wiki belgesini takip edebilmek ve kurulumu tamamlayabilmek için aşağıdaki gereksinimlerin sağlanmış olması gereklidir.
Kullandığınız bilgisayar Microsoft Windows 10 işletim sistemini çalıştırmalı, ve tüm güncellemeleri ve yamaları yapılmış olmalıdır.
Kullandığınız bilgisayar üzerinde yönetici haklarına sahip olmanız beklenmektedir.
Kullanıcının ağ bağlantısında OpenVPN bağlantılarını engelleyen bir güvenlik cihazı ya da yapılandırma bulunmamalıdır.

OpenVPN'in Kurulumu

OpenVPN ile ilgili yapılandırmanın yapılmasından önce işletim sistemine OpenVPN kurulumunu yapmanız gerekmektedir. Eğer daha önceden sisteminize OpenVPN kuruldu ise, OpenVPN versiyonunun 2.4.0'dan yüksek olması gerekmektedir. Daha eski OpenVPN sürümleri bu belgedeki yapılandırma adımları ile uyumlu değildir ve bağlantı kurmakta başarısız olacaktır.

OpenVPN'in İnternetten İndirilmesi

OpenVPN, yazılımın ana sayfasından, openvpn.net adresinden indirilebilmektedir. OpenVPN istemcisinin indirme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
Karşınıza gelen web sayfasında, en yukarıda belirtilen sürüm her zaman en güncel sürümdür. Bu belgedeki adımlara uygun şekilde kurulum yapabilmek için ekran görüntüsünde de görülen tablonun en alt satırındaki "Installer, Windows Vista and Later" ile belirtilmiş olan .exe dosyasını indirmeniz gerekmektedir. Bu dosyayı indirilip, kaydedildikten sonra dosyayı çalıştırarak kuruluma başlayabilirsiniz.

OpenVPN İstemcisinin Kurulması

OpenVPN istemcisinin kurulumunu başlatmak için indirdiğiniz dosyayı çalıştırmanız yeterlidir. İlk adımda programın sistemde değişiklik yapabilmesi için sizden izin istenecektir.
Kurulumu başlatabilmeniz için çıkan bu uyarıya Evet cevabı vererek devam etmeniz gerekmektedir. Bu adımdan sonra kurulum programı açılacaktır
OpenVPN kurulum yardımcısı sistem dilinden bağımsız olarak İngilizce olarak açılmaktadır. İlk ekranı Next'e basarak geçebilirsiniz.
Bir sonraki Ekranda OpenVPN lisans sözleşmesi gösterilecektir. "I Agree" butonuna basarak kabul edebilir ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
Bu adımda ise OpenVPN istemci ile beraber kurulacak olan yan yazılımlar ve yazılım parçaları seçilmektedir. Bu adımda herhangi bir değişiklik yapmadan Next seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.


Bu adımda OpenVPN istemcinin nereye kurulacağını belirleyebilirsiniz. Sisteminizde özel bir düzenleme yok ise, bu adımda herhangi bir değişiklik yapmadan, Next seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.
Bu adımdan sonra kurulum başlayacaktır.
Kurulum sırasında yukarıdaki bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarı, OpenVPN'in sanal ağ bağdaştırıcı sürücüsünü kurup isteyip istemediğinizi sormaktadır. Bu sürücü istemcinin çalışması için gerekli olduğundan Yükle seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra istemcinizi güncellerken bu soru ile karşılaşmak istemiyorsanız Her zaman "OpenVPN Technologies, Inc." kaynaklı yazılımlara güven seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
Sanal ağ bağdaştırıcı sürücüsü de sisteme kurulduktan sonra kurulum tamamlanacaktır. Next seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.
Son ekranda ise README dosyasını okuyup istemek istemediğinizi seçtikten sonra Finish'e basarak kurulumdan çıkabilirsiniz.
OpenVPN kurulumu tamamlandıktan sonra, OpenVPN istemcisinin yapılandırılması gerekmektedir. Bir sonraki adımda bu işlemler detaylı şekilde anlatılacaktır.

OpenVPN İstemcisinin TRUBA Bağlantısı için Yapılandırılması

OpenVPN istemcisi kurulduktan sonra TRUBA altyapısına bağlanabilmeniz için gerekli olan yapılandırma dosyasını indirmeniz gerekmektedir. İlgili dosyaya yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Not: Eğer tarayıcınız dosyayı indirmek yerine pencerede açar ise, lütfen bağlantıya sağ-tıklayarak kaydediniz. Firefox için bu seçenek Bağlantıyı farklı kaydet... dir.
İndirdiğiniz dosyayı kullanmak için taşıyabileceğiniz iki konum bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bağlantıyı sadece sizin kullanmanızı sağlarken, diğeri sistemdeki tüm kullanıcıların kullanmalarına izin vermektedir.
Sizin kullanımınız için (önerilen): C:\Kullanıcılar\<kullanıcı_adınız>\OpenVPN\config
Genel kullanım için: C:\Program Files\OpenVPN\config
Dosyayı kopyaladıktan sonra masaüstünüzde kurulum sırasında oluşmuş olan OpenVPN GUI bağlantısına çift tıklayarak istemciyi çalıştırabilirsiniz.
İstemciyi çalıştırdığınız zaman saatin yanında istemcinin simgesi belirecektir.
Bu simgeye sağ tıkladığınız zaman bir menü açılacaktır. Buradan Bağlanı seçerek bağlantınızı kurabilirsiniz.
Bağlantı kurduğunuzda OpenVPN istemcisi sizden kullanıcı adınızı ve parolanızı isteyecektir. Kullanıcı adı ve parolanız arayüz makinesine bağlantı için kullandığınız kullanıcı ve parola ile aynıdır.
Not: Eğer sisteminize ilk defa OpenVPN kuruyorsanız, Windows Güvenlik Duvarı aşağıdaki gibi bir pencere ile bağlantı izni isteyebilir. Bütün ağ türlerini seçtikten sonra Erişime izin ver seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
Bu noktada OpenVPN bağlantınız kurulmuş olacaktır. Bağlantı başarılı bir şekilde kurulduğunda aşağıdaki gibi bir bildirim gelecektir. Atanan IP kısmı aşağıdaki resim ile farklılık gösterebilir ve her bağlantınızda değişebilir, bu bir problem değildir.

Kişisel araçlar