Portal Kullanımı

TRUBA Wiki Sayfası sitesinden

Git ve: kullan, ara

Haziran 2018 tarihinden itibaren TRUBA kaynaklarından faydalanmak isteyen araştırmacılarımızın üyelik başvurusu https://portal.truba.gov.tr adresinde yer alan üyelik portalı ile gerçekleştirilecektir. TRUBA'ya kayıtlı mevcut araştırmacılarımızın TRUBA kaynaklarından faydalanmak üzere, zaman içerisinde bilgileri yine aynı portal üzerinden yürütülecektir.

Üyelik portalı; e-Devlet ve YÖKSİS ile entegre olarak çalışmakta olup, araştırmacılarımızın kimlik bilgileri doğrudan bu sistemler üzerinden doğrulanacaktır.

Araştıracılarımız TRUBA ile ilgili üyelik işlemlerini, kaynak taleplerini ve çalışmalarının çıktılarını doğrudan ilgili portal üzerinden gerçekleştirebilecektir. Ayrıca araştırma gruplarının birlikte çalışabilirliğine olanak sağlayan kaynak tahsisi uygulaması ile araştırmacılar çalışmalarının sürelerine göre farklı tiplerde hesaplama ve depolama kaynağı kullanımı için başvurabileceklerdir.


Konu başlıkları

Üyelik Portalına Giriş

 • TRUBA üyelik portalının web adresi https://portal.truba.gov.tr adresidir.
 • Bu adreste yer alan ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan "Giriş" bağlantısı sizi e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi'ne yönlendirecektir.
 • Burada yer alan kimlik doğrulama seçeneklerinin hangisini kullanıyor iseniz, ilgili seçeneği kullanarak e-Devlet Kapısı'ndan giriş yapmanız beklenmektedir.
 • e-Devlet Kapısı'ndan yaptığınız giriş sonrasında tekrar https://portal.truba.gov.tr adresine yönlendirileceksiniz.

Üyelik İşlemlerinin İlk Kez Gerçekleştirilmesi

Daha önce TRUBA üyeliğiniz varsa da yoksa da ilk kez https://portal.truba.gov.tr adresine giriş yapıyorsanız aşağıdaki işelm adımlarını gerçekleştirmeniz beklenmektedir.

 • Kısa TRUBA Kullanım Politikası'nı onaylamanız beklenmektedir.
 • Sonrasnda Profilim sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Profilim-> Profil Bilgilerini Güncelle sayfasında yer alan bilgilerinizi güncellemeniz beklenmektedir. Bu bölümde, daha sonra sizinle iletişim kurulacak olan e-posta adresinizin güncel ve kurumsal e-posta adresi olması önemlidir.
 • Bilgilerinizi güncelledikten sonra yönlendirildiğiniz Profilim sayfasında yer alan e-posta adresinizin yanında yer alan (!) işaretinden faydalanarak, e-posta adresinizin doğrulanma işlemini gerçekleştiriniz.

E-posta adresi doğrulama işlemi gerçekleştirilmeden önce Portal'da yer alan diğer işlem adımları sizin için kullanılmaz durumda olacak ve TRUBA üyelik talebiniz portal yönetim arayüzünde görünmeyecektir. Öncelikle e-posta adresinizin doğrulanma adımlarını gerçekleştirmeyi unutmayınız.

Üyelik İşlemleri

E-posta adresi doğrulama işlemi tamamlandığı zaman aşağıda yer alan işlem adımları portal yöneticisi tarafından gerçekleştirilecektir.

 • Daha önce TRUBA üyeliğiniz bulunuyor ise, TRUBA kullanıcı hesabınız ile Portal üyeliğiniz eşleştirilerek, portal da yer alan işlem adımları tarafınızca kullanılabilir hale gelecektir.
 • Daha önce TRUBA üyeliğiniz bulunmuyor ise, TRUBA kullanıcı hesabınız oluşturarak, gerekli işlem adımları ve kullanıcı hesap bilgileri tarafınıza e-posta ile bildirilecektir.

Kaynak Tahsisi

TRUBA araştırmacılarının ihtiyaç duyduğu hesaplama ve depolama kaynaklarını talep edebilmeleri için, TRUBA'nın tüm üyelerinin talepte bulunabileceği Kaynak Tahsisi Talepleri https://portal.truba.gov.tr adresinden talep edilebilmektedir. Araştırmacılarımızın ihtiyaçları gözönüne alınarak 3 farklı kategoride Kaynak Tahsisi yapılabilecektir:

 • Başlangıç: İlk kez TRUBA üyeliği alanlar ve TRUBA projesi tanımlayacak araştırmacılarımız için uygundur. Mevcut hesaplama ortamını ve kullanıcı arayüz sunucularının kullanımına alışmak, kullanacakları uygulamaları derlemek ve test işlerini çalıştırmak için kullanılabilmektedir.
 • Eğitim: Araştırma kurumunuzca verdiğiniz bilimsel hesaplama kullanılacak dersler, düzenlediğiniz konferans, çalıştaylar ve bilgi günlerinde ihtiyaç duyduğunuz hesaplama ortamı ihtiyaçları için kullanılabilmektedir.

Eğitim düzeyindeki başvurular ilgili dersin ve/veya eğitimin süresi ile kısıtlanmaktadır. Talep edilecek kaynak miktarı ihtiyaca bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 • Proje: Akademik çalışmalar ve araştırmalar için ihtiyaç duyulan hesaplama ve depolama kaynakları talep edilebilmektedir. BAP, ARDEB Projeleri gibi desteklenen projeler için de bu alandan başvuru yapılabilmektedir.

Kaynak Tahsisi-> Başvuru Seviyenizi Seçiniz ->Yeni Kaynak Başvurusu bağlantılarını takip ederek, kendiniz, araştırma grubunuz veya kabul edilmiş desteklenen projeniz için kaynak tahsisi talep edebilirsiniz.

Başlangıç

Bu başvuru özellikle TRUBA kaynakların ve/veya yüksek başarımlı hesaplama kaynaklarını ilk kez kullanacak olan araştırmacılarımıza önerilmektedir. En az bilgi ile en az kaynağı talep edebilirsiniz. Ayrıca yeni bir projeniz için ihtiyaç duyduğunuz kurulumları ve test işlerinizi bu kaynak başvurusu ile tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuza başlamadan önce lütfen aşağıdaki bilgilerinizi hazırlayınız:

 • Proje Personel Bilgisi: Tanımladığınız proje için ayrılan kaynakları sizinle paylaşarak kullanabilecek farklı TRUBA portal üyelerini projenize ekleyebilirsiniz. Kaynakları birlikte kullanacağınız araştırmacılar var ise ilgili araştırmacıların isim, soyisim ve portal da kayıtlı e-posta adres bilgisini bildiğiniz varsayılmaktadır.
 • Başlık: Talep edeceğiniz kaynakları kullanmak için hem sizin hem de portal yöneticisi için ayırt edilebilir bir proje adı belirlemeniz beklenmektedir.
 • Özet: Talep edeceğiniz kaynakları ne için, hangi kütüphane, derleyici ve uygulamaları kullanarak hangi konularda çalıştığınızı belirtir ve bu çalışmanın sonunda elde etmeyi beklediğiniz çıktılar konusunda kısa bir özet bilgi beklenmektedir.
 • Bilim Alanları: Çalışmalarınızın bulunduğu bilim alanlarını belirleyiniz. Listede yer alan bilim alanlari UAK tarafından belirlenen alanlardan alınmıştır.
 • Kaynak Miktarı: Talep ettiğiniz hesaplama kaynaklarını, hesaplama kümesi ve depolama alanı olarak ayrı ayrı talep etmeniz beklenmektedir.

Başlangıç başvuruları en fazla 6 ay için talep edilebilmektedir. Bu nedenle eğer talebiniz 6 aydan daha kısa/uzun sürebileceğini düşünüyorsanız Projelerim kısmından süre uzatılması veya artırılması talebinde bulunabilirsiniz.

Eğitim

Araştırma kurumunuzca verdiğiniz bilimsel hesaplama kullanılacak dersler, düzenlediğiniz konferans, çalıştaylar ve bilgi günlerinde ihtiyaç duyduğunuz hesaplama ortamı ihtiyaçları için kullanılabilmektedir. Eğitim düzeyindeki başvurular ilgili dersin ve/veya eğitimin süresi ile kısıtlanmaktadır. Talep edilecek kaynak miktarı ihtiyaca bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Başvuruya başlamadan önce lütfen aşağıdaki bilgilerinizi hazırlayınız:

 • Proje Personel Bilgisi: Tanımladığınız proje için ayrılan kaynakları sizinle paylaşarak kullanabilecek eğitiminize/dersinize katılım sağlayacak farklı TRUBA portal üyelerini projenize ekleyebilirsiniz. Kaynakları birlikte kullanacağınız eğitim katılımcılarının isim, soyisim ve portal da kayıtlı e-posta adres bilgisini bildiğiniz varsayılmaktadır.
 • Başlık: Talep edeceğiniz kaynakları kullanmak için hem sizin hem de portal yöneticisi için ayırt edilebilir bir proje adı (eğitim adı / ders adı) belirlemeniz beklenmektedir.
 • Projenizin Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: Talep edeceğiniz kaynağı kullanmak istediğiniz tarih aralıklarını belirleyiniz. Başlangıç tarihi başvuru tarihinizden en az 3 gün sonra olmalıdır.
 • Özet: Talep edeceğiniz kaynakları ne için, hangi kütüphane, derleyici ve uygulamaları kullanarak hangi konularda çalıştığınızı belirtir, verdiğiniz eğitimin genel içeriği konusunda kısa bir özet bilgi beklenmektedir.
 • Bilim Alanları: Eğitim/ders içeriğinizin bulunduğu bilim alanlarını belirleyiniz. Listede yer alan bilim alanlari UAK tarafından belirlenen alanlardan alınmıştır.
 • Kısa Özgeçmiş Dosyanız (PDF formatında): Eğitim/ ders sorumlusu olarak talep ettiğiniz kaynağın doğal yöneticisi olarak kendinize ait kısa bir özgeçmişinizin PDF formatında hazırlanması beklenmektedir.
 • Kaynak Miktarı: Talep ettiğiniz hesaplama kaynaklarını, hesaplama kümesi ve depolama alanı olarak ayrı ayrı talep etmeniz beklenmektedir.

Eğitim başvuruları en fazla eğitim süresi için talep edilebilmektedir. Bu nedenle eğer talebinizin daha kısa/uzun sürebileceğini düşünüyorsanız Projelerim kısmından süre uzatılması veya artırılması talebinde bulunabilirsiniz.

Proje

Akademik çalışmalar ve araştırmalar için belirlenmiş ihtiyaç duyulacak hesaplama ve depolama kaynakları buradan talep edilebilmektedir. BAP, ARDEB Projeleri gibi desteklenen projeler için de bu alandan başvuru yapılabilmektedir. Proje düzeyindeki başvurular, TRUBA ve/veya farklı araştırma altyapılarında daha önce çalışmış, kullanımı konusunda tecrübeli araştırmacılar içindir. Burada talep edilecek kaynak miktarı ihtiyaca bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Başvuruya başlamadan önce lütfen aşağıdaki bilgilerinizi hazırlayınız:

 • Proje Personel Bilgisi: Tanımladığınız proje için ayrılan kaynakları sizinle paylaşarak kullanabilecek eğitiminize/dersinize katılım sağlayacak farklı TRUBA portal üyelerini projenize ekleyebilirsiniz. Kaynakları birlikte kullanacağınız eğitim katılımcılarının isim, soyisim ve portal da kayıtlı e-posta adres bilgisini bildiğiniz varsayılmaktadır.
 • Başlık: Talep edeceğiniz kaynakları kullanmak için hem sizin hem de portal yöneticisi için ayırt edilebilir bir proje adı belirlemeniz beklenmektedir.
 • Projenizin Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: Talep edeceğiniz kaynağı kullanmak istediğiniz tarih aralıklarını belirleyiniz. Başlangıç tarihi başvuru tarihinizden en az 3 gün sonra olmalıdır. Kaynakların durumuna göre portal yöneticisi başlangıç tarihini ileri bir tarihe alabilir.
 • Özet: Talep edeceğiniz kaynakları ne için, hangi kütüphane, derleyici ve uygulamaları kullanarak hangi konularda çalıştığınızı belirtir ve bu çalışmanın sonunda elde etmeyi beklediğiniz çıktılar konusunda kısa bir özet bilgi beklenmektedir.
 • Bilim Alanları: Proje içeriğinizin bulunduğu bilim alanlarını belirleyiniz. Listede yer alan bilim alanlari UAK tarafından belirlenen alanlardan alınmıştır.
 • Kısa Özgeçmiş Dosyanız (PDF formatında): Proje yöneticisi olarak kendinize ait kısa bir özgeçmişinizin PDF formatında hazırlanması beklenmektedir.
 • Proje Başvuru Formu (PDF formatında): Proje yöneticisi olarak talep ettiğiniz kaynağa olan ihtiyacınızı açıklayan kabul edilmiş bir proje başvuru formunuz varsa PDF formatında eklemeniz beklenmektedir.
 • Önbildirim Formu (PDF formatında): Proje yöneticisi olarak projenizi daha detaylı aktarmak isterseniz, ilgili detayların PDF formatında bir belge olarak eklenmesi beklenmektedir.
 • Kaynak Tahisi Bildirimi (PDF formatında): Proje yöneticisi olarak projenizinde talep ettiğiniz kaynaklarının kullanımını daha detaylı aktarmak isterseniz, ilgili detayların PDF formatında bir belge olarak eklenmesi beklenmektedir.
 • Destekleyen Kuruluşlar: Projeniz herhangi bir kurum ve kuruluş tarafından kabul görmüş ve desteklenmekte ise ilgili kurum ve kuruluş ile ilgili bilginin eklenmesi beklenmektedir.
 • Kaynak Miktarı: Talep ettiğiniz hesaplama kaynaklarını, hesaplama kümesi ve depolama alanı olarak ayrı ayrı talep etmeniz beklenmektedir.

Proje başvurularında herhangi bir zaman kısıtı bulunmamakla birlikte, talebinizin daha kısa/uzun sürebileceğini düşünüyorsanız Projelerim kısmından süre uzatılması veya artırılması talebinde bulunabilirsiniz. Portal yöneticisi belirli periyotlarda talep ettiğiniz kaynak ve kullandığınız kaynak miktarlarını inceleyerek, az veya çok kullanımlarda size e-posta ile bilgilendirme yapabilecektir.

Projelerim

Bu alanda;

 • Onay Bekleyen
 • Aktif
 • Tamamlanmış

olan projelerinize gözatabilirsiniz.

Onay Bekleyen ve Aktif projeleriniz için;

 • Yeni proje kullanıcıları ekleme ve var olan kullanıcıları çıkarma talebinde bulunabilirsiniz.
 • Proje bitiş tarihleriniz için güncelleme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Projenizin işlevini bitiş tarihinden önce tamamladığını düşündüğünüz zaman bitiş tarihini güncelleme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Projeniz için talep ettiğiniz kaynakları kullanım imkanınız olmadığı durumda kaynak tahsisi için oluşturduğunuz projeyi dilebilirsiniz.
 • Üzerinde (!) bulunan portal yöneticisi tarafından revizyon talep edilmiş projenizde, portal yöneticisinin uyarilarina göre revizyon gerçekleştirebilirsiniz.

Sertifika

Avrupa Araştırma Altyapıları'nda yetkilendirme için kullanılan TR-Grid sertifikalarının işlemleri Sertifika menüzünden gerçekleştirilebilmektedir. Buradan yapılabilecek sertifika işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • Sertifika Başvurusu: Sadece Mozilla Firefox üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 • Sertifika İptal İsteği

Başvuru yaptığınız sertifika imzalandıktan sonra Profilim sayfasında görülebilecektir. Profilim sayfasında yer alan bağlantıyı kullanarak sertifika başvurusunda bulunduğunuz bilgisayar ve tarayıcı program ile sertifikanızı tarayıcınızda yer alan gizli anahtar ile eşleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yayınlar

TRUBA kaynaklarından faydalanılarak gerçekleştirilen bilimsel yayınların bir listesi bu alanda yer almaktadır. Yayınlar içerisinde arama yapılabilmektedir. Bu alanda yer alan yayınlar portal üyeleri tarafından eklenecek olup, kaynak tahsisi isteklerinde burada yer alan yayın listesinden faydalanılacaktır.

Yayınlar-> Yeni Yayın Ekle düğmesi kullanılarak, her portal üyesi kendisi ve/veya araştırma grubu için farklı yayın girişlerinde bulunabilir.

Her türlü soru ve sorununuz için grid-teknik@ulakbim.gov.tr adresine e-posta yönlendirebilirsiniz.

Kişisel araçlar