Sisteme Bağlantı

TRUBA Wiki Sayfası sitesinden

Git ve: kullan, ara
Kullanıcılar kullanıcı arayüzü sunucularına SSH ile bağlantı sağlayarak, hesaplama kümelerine iş gönderebilir, dosya düzenleme işlerini gerçekleştirebilir, verilerini kendi kişisel bilgisayarlarına aktarabilirler. Şu an için iki adet kullanıcı arayüzü kullanıcılara hizmet vermektedir.
levrek1.ulakbim.gov.tr: Tüm kuyruklara iş göndermek için ve /truba/home dosya sisteminde işlem yapmak için kullanılır.
sardalya1.ulakbim.gov.tr: Sardalya kuyruğundaki sunucularda kümenin geri kalan sunucularındakinden farklı olarak centos7.3 kurulu bulunmaktadır. Bu kuyrukta çalıştırılacak işlerin bu sunuculara uygun bir şekilde derlenebilmesi için kullanıcılar bu sunucuya bağlanıp, derleme ve test çalışmalarını gerçekleştirip, sardalya ve diğer kuyruklara da iş gönderebilirler... Bu sunucuya şu an için sadece levrek1 sunucusu üzerinden geçiş yapılabilmektedir.
mercan9.ulakbim.gov.tr: Mercan kuyruğundaki sunucularda centos7.3 kurulu bulunmaktadır. Bu kuyrukta çalıştırılacak işlerin bu sunuculara uygun bir şekilde derlenebilmesi için kullanıcılar bu sunucuya bağlanıp, derleme ve test çalışmalarını gerçekleştirip, mercan ve diğer kuyruklara da iş gönderebilirler... Bu sunucuya şu an için sadece levrek1 sunucusu üzerinden geçiş yapılabilmektedir.
Kişisel araçlar