Sertifika İşlemleri

TRUBA Wiki Sayfası sitesinden

Git ve: kullan, ara

Nasıl Sertifika Sahibi Olabilirim?

Uluslararası projelerde TRGrid CA tarafından onaylanmış sertifikaya ihtiyaç duyan araştırmacılarımız https://www.grid.org.tr/servisler/sertifika/cert_request/sertifika_basvuru.php bağlantısını kullanarak sertifika başvurusunda bulunabilirler.

Sertifika sahibi olmak için öncelikle geçerli bir kimlik belgenizi ve elektronik formda belirttiğiniz bağlı bulunduğunuz kurumda çalıştığınıza dair belgenizi TRUBA Operasyon Merkezine iletmeniz gerekmektedir. Bu iki belgeyi, aşağıdaki yöntemlerle bize iletebilirsiniz:

      a. Belgeleri posta yoluyla, TRUBA Operasyon Merkezi TÜBİTAK-ULAKBİM YÖK Binası B5 Blok 06539 Bilkent / ANKARA TÜRKİYE adresine gönderebilirsiniz.
      b. Belgeleri fax aracılığıyla 00 90 312 2989393 numarasına, TR-Grid Operasyon Merkezi adına gönderebilirsiniz.
      c. Belgeleri tarayıcınız ile tarayarak grid-teknik@ulakbim.gov.tr adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.

İlgili belgeleri iletmenizin ardından yaptığınız sertifika başvurusu değerlendirilerek size e-posta aracılığı ile bilgi verilecektir.

TRUBA Üyelik kaydı olan araştırmacılarımız, üyelik başvurusu sırasında sertifika başvurusu için yönelendirilmektedirler. Ayrıca yukarıdaki web sayfasından tekrar başvuruda bulunmaları gerekmemektedir.


Sertifikamı Nerede Kullanabilirim?

Sertifika kullanım alanları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • Uluslararası projelerde kişisel olarak yetkilendirme
 • TRUBA kaynaklarına erişim için OpenVPN aracılığı ile yetkilendirme
 • Uluslararası araştırma projelerinin web sayfalarına erişim için


Yeniden Sertifika Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Tüm araştırmacılara ve servislere verilen sertifika süresi 1(bir) yıldır. Bir yılın sonunda ca@grid.org.tr e-posta adresi ile iletişim kurarak sertifikanızın yenilenme sürecini başlatabilirsiniz.

Not: Sertifika başvuruları 5 iş günü içerisinde cevaplanmaktadır.

Kişisel araçlar